صفحه‌اصلی / نرم افزارهاي جالب / یک آرزوی دست یافتنی … کنترل از راه دور رایانه با TeamViewer
[ModernMyLinksDump]

یک آرزوی دست یافتنی … کنترل از راه دور رایانه با TeamViewer

احتمالا شما هم تاکنون مطالبی رو درمورد قابلیت کنترل از راه دور یک کامپیوتر از طریق اینترنت خوانده و یا شنیده اید .

همان طور که مطلعید ، پس از انتشار ویندوز XP قابلیتی با نام Remote  در این ویندوز گنجانده و معرفی شد که از طریق آن قادر بودید تا به وسیله یک خط اینترنت از یک کامپیوتر دیگر به کامپیوتر دیگری که اجازه دسترسی به آن را دارید دسترسی داشته باشید و صفحه مانیتور رایانه تان را در جای دیگر مشاهده و و یا با صفحه کلید و ماوس خودتان رایانه دیگری را کنترل و راه بری کنید .

قابلیت بسیار مفیدی که در بسیاری از مواقع شدیداَ استفاده می شود .

رفع عیوب نرم افزاری از راه دور بر روی یک رایانه دیگر ، آموزش از راه دور یک نرم افزار خاص ، دسترسی به فایلهای موجود بر روی یک رایانه دیگرتان در محلی دیگر و ده ها قابلیت مفید دیگر از مواردی است که می توان از آن به عنوان کاربرد Remote  در رایانه از ان نام برد .

اما دو عامل اصلی باعث می شد تا این قابلیت برای کاربران ایرانی قابل استفاده نباشد .

اول : نیاز به یک IP‌ Valid‌ برای هر کدام از رایانه ها : از آنجایی که تقریبا همه ISP های موجود در ایران به مشترکان خود یک آی پی اختصاصی (Valid) اختصاص  نمی دهند و معمولا یک آی پی به صورت Share شده برای صدها نفر استفاده می شود لذا مهمترین اصل برای قابلیت کنترل از راه دور در ویندوز نقض می شد و امکان استفاده از این قابلیت وجود نداشت .

دوم : سرعت اینترنتی پایین کاربران ایرانی : عامل دیگری که مانع استفاده از این قابلیت در بین بسیاری از کاربران ایرانی می شود ، کیفیت و سرعت پایین اتصال اینترنتی کاربران است . داشتن حداقل ارتباط DSL برای استفاده از قابلیت Remote Desktop ویندوز از ضروریات محسوب می شود حال انکه اکثر کاربران ایرانی از اینترنت Dialup استفاده می کنند .

اما احتمالا برایتان بسیار جالب خواهد بود که بدانید نرم افزاری کاملاً رایگان و بسیار کم حجم با نام Teamviewer وجود دارد که نیازهای اولیه ذکر شده را لازم نداشته و حتی با اینترنت های ذغالی خودمون و بدون نیاز به IP Valid می توانید از این قابلیت جالب استفاده کنید .

teamviewer

جالب آنکه نرم افزار فوق برتریهای بی شماری نسبت به Remote Desktop ویندوز دارد!  که در ادامه به معرفی کامل نرم افزار فوق می پردازیم و با آن بیشتر آشنا خواهید شد …

در ایتدا بد نیست به برخی از مزیت های نرم افزار Teamviewer اشاره کنیم :

– حجم بسیار پایین نرم افزار (نزدیک به ۲ مگابایت)
– عدم نیاز به IP Valid
– امکان استفاده از نرم افزار حتی با اینترنت های ذغالی Dial up !
– امکان اتصال همزمان چند نفر به یک سیستم
– امکان ارسال و دریافت فایل بین دو سیستم
– امکان ضبط فعالیتها به صورت یک فایل ویدئویی (قابل پخش تنها در نرم افزار TeamViewer)
– امکان برقراری ارتباط Chat نوشتاری بین دو سیستم
–  امکان تنظیم کیفیت تصویر
– امکان استفاده از نرم افزار به صورت Portable (بدون نیاز به نصب) مناسب برای استفاده در کافی نت ها – ادارات  و …
– امکان تعریف سطح دسترسی برای رایانه ای که ریموت می کند
– امکان استفاده از حافظه کلیپ برد یک رایانه در رایانه دیگر (این قابلیت مفید با روشن شدن کلید Scroll Lock فعال می شود) مناسب برای کپی کردن یک متن یا شماره سریال و … انتخاب شده در یک رایانه و Paste کردن در رایانه دیگر
–  سرعت بالا
– مصرف پهنای باند بسیار کم
– کاملا رایگان
– دیگر قابلیت جالب Teamviewer بر خلاف Remote Desktop ویندوز XP  این است که هنگامی که به یک دستگاه ریموت می کنید کاربری که پشت رایانه ریموت شده نشسته است نیز می تواند فعالیتهای کاربر ثانویه (و یا دیگر کاربران)  را مشاهده و یا با ماوس و کیبورد کار کند در حالی که در Remote Desktop‌ ایکس پی کاربر اصلی قادر به مشاهده فعالیتهای فرد ثانویه نمی باشد و صفحه Login ایکس پی را مشاهده می کند .

راهنمای نصب و استفاده از نرم افزار Teamviewer :

ابتدا با مراجعه به صفحه اصلی سایت Teamviewerو کلیک بر روی دکمه Download Now نرم افزار را دریافت کنید .

پس از دریافت و اجرا نرم افزار ۲ گزینه پیش رو خواهید داشت :

۱-  Run : اجرای نرم افزار بدون نیاز به نصب آن (استفاده به صورت Portable) مناسب برای استفاده در مکانهایی همانند کافی نت ها ، سیستم های اداه محل کار و یا کامپوتر دوستانتان بدون اینکه نیازی به نصب نرم افزار داشته باشید .

۲- Install : همان‌طور که مشخص است برای نصب نرم افزار و استفاده دائمی آن به کار می رود .

توجه »» دقت داشته باشید پس از انتخاب گزینه Install و در پنجره بعد حتما گزینه دوم یعنی non commercial use (استفاده غیر تجاری) را انتخاب کنید و از انتخاب گزینه اول که تنها ۳۰روزه است و یا انتخاب گزینه سوم که نیازمند پرداخت هزینه است خودداری کنید . با انتخاب گزینه دوم می توانید به صورت نامحدود و رایگان از نرم افزار استفاده کنید .

پس از پایان به صورت اتوماتیک وارد نرم افزار خواهید شد و پنجره ای مشابه تصویر زیر مشاهده می کنید :

صفحه آغازین نرم افزار TeamViewer
صفحه آغازین نرم افزار ‌TeamViewer - نمایش ID‌ و Password اختصاصی شما

خوب حالا به اینترنت متصل شوید و منتظر بمانید در در کادر ID‌ و Password عبارات و اعداد خاصی را همچون تصویر بالا مشاهده کنید .

ID مخصوص رایانه شما بوده و تا هنگام تغییر ویندوزتان تغییر نمی کند . در حقیقت ID اختصاص داده به شما توسط نرم افزار کار IP Valid را انجام می دهد .

Password هم یک کلمه ۶ حرفی است که به صورت Random توسط نرم افزار برایتان در نظر گرفته شده و با هر بار اجرای نرم افزار تغییر می کند (البته شما با مراجعه به منوی Extras و انتخاب گزینه Options و درج کلمه عبور دلخواه خود در کارد مربوط به Password می توایند یک کلمه عبور همیشگی و ثابت داشته باشید .

دقت داشته باشید برای اتصال یک رایانه دیگر به رایانه شما علاوه بر وجود نرم افزار ‌TeamViewer در هر دو سیستم در اختیار داشتن ID‌ و Password الزامی است .

به طور مثال اگر قصد داشته باشید تا زا محل دیگری به رایانه خود دسترسی داشته باشید و آن را کنترل کنید می بایست از قبل ID‌ و Password آن را در اختیار داشته باشید .

حال سوال اینجاست : من ID  و Password یک رایانه دیگر را در اختیار دارم .. چگونه به آن متصل شوم ؟
پاسخ ساده است … اگر دقت کرده باشید در سمت راست نرم افزار ، کادری با  نام ID وجود دارد . این کارد برای درج ID‌ یک رایانه دیگر و اتصال به آن است .

teamviewer_2

ابتدا ID را وارد کرده و سپس یکی از حالات مختلف موجود در پایین کارد فوق را انتخاب کنید . به طور مثال اگر قصد دیدن صفحه نمایش و کنترل از راه دور سیستم مقصد را دارید گزینه اول یعنی Remote Support را برگزینید و یا اگر نیازی به نمایش صفحه نمایش ندارید و تنها قصد انتقال اطلاعات از راه دور بین دو سیستم را دارید گزینه File transfer را برگزینید .

در صورتی که ID‌ مورد نظر معتبر و نرم افزار فعال و آن رایانه نیز به اینترنت اتصال داشته باشد پنجره کوچکی از شما Password را درخواست می کند . حال پسورد را تایپ کرده و فکر کنم دیگر نیازی به توضیح نباشه …. شما با موفقیت وارد یک رایانه دیگر شده اید .

شایان ذکر است درست است که نرم افزار قابلیت اجرا با خطوط Dial Up ‌را نیز دارد ولی برای استفاده راحت و سریع و بدون تاخیر زمانی از یک ارتباط اینترنتی ADSL استفاده کنید .

» ورود به سایت TeamViewer

پانوشت :
حدود ۲ سالی هست از این نرم افزار استفاده می کنم و بی شک TeamViewer یکی از بهترین نرم افزارهای رایگانی بوده است که تاکنون تجربه کار با آن را داشته ام ، TeamViewer هر چند مدت یکبار نسخه جدید ارائه می کند که قابلیتهای جدیدی به آن اضافه میشود . کافی است یکبار دیگر نگاهی به امکانات بی شمار این نرم افزار جالب که در ابتدا معرفی شد بیاندازید و با Remote Desktop ویندوز ایکس پی و یا دیگر نرم افزارهای پولی مشابه مقایسه کنید تا پی به قدرت بی نظیر این نرم افزار ببرید . استفاده از TeamVeiwer را به همه خوانندگان این مظلب شدیداً  پیشنهاد می کنم . در صورت مواجهه با هرگونه سوال و یا شبهه در بخش نظرات همین پست پاسخگویتان خواهم بود

درباره حامد صفا

مدیر شاهوار دات نت - سابقه فعالیت 12 ساله در #شاهوار از سال 1383 تاکنون / نویسنده «ماهنامه وب» / علاقه مند به آی‌تی و اشتراک گذاری تجربیات / علاقه‌مند به عکاسی و الکترونیک و برق صنعتی / در حال حاضر: آموزگار پایه پنجم ابتدایی دبستان شاهد - که سعی کردم هرچه بیشتر از فناوری و تکنولوژی در کلاس‌ برای دانش‌آموزانم استفاده کنم ;)

همچنین ببینید :

زندگی حشرات بر روی محیط دسکتاپ شما !‏

تا به حال شده تا هنگام کار با رایا‌نه ، یک مگس روی مانیتور شما …

۳۰ نظر

 1. agha agar in barnamaro be soorate portable estefade konim file haye in barname koja zakhire mishe ?

 2. سلام
  ممنون از معرفی نرم افزار جالبی که داشتید.
  ببخشید من یه سوالی داشتم. آیا میشه با این نرم افزار کامپیوترهای متصل به شبکه محلی مثل اینترانت را نیز کنترل نمود یا فقط مورد استفاده اون در اینترنت می باشد ؟

 3. سلام حامد جان؛
  البته منم خیلی وقت پیش این نرم افزار را آزمایش کرده ام، اما مطلبت یه ایراد های کوچکی هم داشت.
  اول اینکه اون آی دی و پسورد کار آی پی ولید را نمی کنند. آی دی تنها به این دلیل است که مشخص شود من می خواهم به چه کامپیوتری متصل شوم.
  دوم اینکه بله ریموت دسکتاپ نیاز به آی پی ولید دارد. اما همان ویندوز اکس پی قابلیتی به نام Remote Assintance دارد که توانایی عبور از NAT را داراست و بنابراین نیاز به آی پی ولید نیست. این برنامه هم صفحه ی دسکتاپ طرف را ظاهر می سازد هم توانایی انواع چت با صاحب کامپیوتر را دارد.
  مهمترین مزیت این برنامه هم در این است که دیگر نیازی به نصب در کامپیوتر وجود ندارد و تمام ویندوز ها آن را دارا هستند.
  بنابراین این برنامه اصلا آی پی ولید به کاربری اختصاص نمی دهد. فقط دستگاه های NAT ی که دارای قابلیت UPNP هستند را پیدا کرده و بدن وسیله، از اینترنت استفاده می کند/

 4. سلام
  ببخشید بالای پنجره ی برنامه پیام داده که این برنامه تا ۷ روز برای شما قابل استفاده است، این بدین معنی است که تمام قابلیت های آن را از دست میدهم؟ کرک یا سریالی ندارید تا از آن استفاده کنیم؟ :”>

 5. سلام
  خیلی ممنون از برنامه زیبا و مفید
  یک سوال در اول باید non commercial use را بزنیم یا گزینه دوم چون non commercial use در گزینه اول است ؟

 6. سلام
  ببخشید دوباره مشکلی پیش اومد.
  برنامه رو پاک کرده و گزینه ی مناسب رو انتخاب کردم، ولی بعد چند دقیقه دوباره خودش میره روی نسخه ی آزمایشی و نوشته های استفاده ی غیره تجاری به پنج روز باقی مانده تبدیل میشه.
  راهی برای رفع این مشکل دارید؟

  • @حسین محمدی نصرآبادی, من یادمه قبلا یکی از دوستان همین اشتباه رو کرده بود
   در واقع با حذف برنامه هم نمیتونید مجددا از حالت رایگان نرم افزار استفاده کنید چرا که اطلاعات مربوط به ثبت نرم افزار در رجیستری ویندوزتان باقی مانده

   اما یادم هست من خودم یه روز برای یکی از دوستان که این مشکل به وجود آمده بو براش حل کردم
   تو منوهای برنامه گزینه ای پیدا کردم برای اکتیو کردن نرم افزار
   پس از کلیک وارد سایت نرم افزار شد و یک لایسنس دریافت کرد
   پس از آن می شد از حالت رایگان نرم افزار اسفاده کرد
   از انجایی که من هم اکنون از حالت non commercial use استفاده می کنم این گزنه دیگر وجود ندارد
   اما احتمالا برای شما چنین چیزی هست
   بگردید …

 7. سلام عزیز
  مثل همیشه پیشگامی
  شاد و سربلند باشی

 8. سلام. من برنامه را به خوبی نصب کردم و موفق شدم بین دو کامپیوتر ارتباط بر قرار کنم.اما می خواستم بدانم برای ارسال عکس یا یک فایل چه زمانی طول میکشد من یک عکس با حجم کم را سعی کردم انتقال بدهم وهمه ارتبا تات بخوبی بر قرار شد ولی عکس منتقل نشد و ار انترنت آی دی ال اس استفاده میکنم به نضر شما عیب کار کجاست لطفا راهنمائی کنید ممنون

 9. خیلی دی آپ می شین چه خبره قبلنا اینجوری نبودین

 10. سلام.فکر میکنم اگر بجای می خورد . می نوشد خیلی بهتر باشد
  شتر در ۳ دقیقه ۹۵ لیتر آب می نوشد

 11. آیا می دانستید که عسل زیر صفر درجه منجمد نمی شور.

 12. در مورد اتصال VPN که توی این نرم افزار هم هست توضیح بدید ممنون میشم…توی گوگل هم که سرچ کردم خوب متوجه نشدم…به زبان خیلی ساده بفرمایید .و اینکه این ارتباط چه مزیت یا خصوصیاتی داره؟

 13. سلام
  برای خرید نسخه license ( کل نرم افزاری های تهرانا زیر و رو کردم نداشتند) بتونم ازش برای مدت طولانی تری استفاده کنم ؟ شما یه جا گفتین :
  تو منوهای برنامه گزینه ای پیدا کردم برای اکتیو کردن نرم افزار
  پس از کلیک وارد سایت نرم افزار شد و یک لایسنس دریافت کرد
  پس از آن می شد از حالت رایگان نرم افزار استفاده کرد.

  خوب به مام می گید چطوری ؟

  ممنون می شیم

 14. مدتها پیش یعنی وقتی که این مطلب رو نوشتی دیدمش و از کنارش گذشتم تا اینکه امشب با کمک معرفی و راهنمای مختصر و مفیدی که نوشته بودی تونستم مشکل یه دوست رو تو کانادا با استفاده از این برنامه حل کنم.
  بر خودم لازم دونستم ازت تشکر کنم.
  موفق باشی و به کار خوبت ادامه بده.

 15. با سلام من تازه کار دارای مدرک سیکل ۶۷ هستم از سایتتون خیلی خوشم اومد یه مقداری هم برای ما تازه کارها ساده تر بنویسید مطمئنم رسالتتون آموزشه ماهم محتاج آموزش شما :باآرزوی توفیق برای شما

 16. اقا حامد با عرض سلام و خسته نباشید به شما عزیز
  میخواستم بدانم اگر من این برنامه را در کامپیوتری نصب کردم تا ای دی و پسوردش را بدست بیاورم ایا میتوانم بدون اطلاع طرف از اطلاعات سیستمش استفاده کنم یا نه

 17. دوست عزیز خیلی ممنون از راهنمایی کاملی که برای نصب نرم فزار داشتی ، من در ابتدا نصب تجاری نرم افزار رو انتخاب میکردم و نرم افزار رایگان نمیشد . شاید حدود ۳ روز بود که برای کرک کردن نرم افزار اینترنت رو زیر و رو کردم. خدا خیرت بده که اینقدر با حوصله به همه جواب میدی . دم شما خیلی خیلی گرم.

 18. سلام منم همون سوال اقا امیر رو داشتم میشه جواب رو همین جا بگذاری

 19. ببخشید یه سوال کسی میتونه از این سواستفاده کنه و از تمام فایها و عکس های کامپیوترت دیدن کنه با نصب این برنامه و دادن کد آن به فرد دیگر ممنو ن میشم جواب بدین