صفحه‌اصلی / مقالات / تجربه ورود امن و دومرحله‌ای و البته بسیار جالب به بخش مدیریت وردپرس!
[ModernMyLinksDump]

تجربه ورود امن و دومرحله‌ای و البته بسیار جالب به بخش مدیریت وردپرس!

تا به حال چند بار شده که کلمه عبور وبلاگ تان را فراموش کرده باشید ؟

آیا از اینکه دیگران با کشف کلمه عبور شما به بخش مدیریت وبلاگ‌تان دسترسی پیدا کرده و همه اطلاعات شما را حذف کنند نگران هستید ؟

آیا از اینکه در مکان‌های عمومی مثل کافی نت‌ها و یا رایانه‌های دوستان ، وارد بخش مدیریت وبلاگ‌تان شوید هراس دارید که نکند کلمه عبور شما توسط نرم افزارهای Keyloger ثبت شود ؟

آیا دوست دارید بدون اینکه نیاز به حفظ کردن کلمه عبور های طولانی داشته باشید ، ورود به بخش مدیریت وبلاگ وردپرسی خود را بسیار امن سازید؟ آن هم بدون وارد کردن نام کاربری و کلمه عبور؟

آیا دوست دارید وبلاگ‌تان را مجهز به ورود دومرحله‌ای بسیار پیشرفته و امن کنید ؟

بی اغراق بایدگفت که دیگر زمان استفاده از گذرواژه‌ها و کلمات عبور در حال سپری شدن است.

از طرفی به خاطر سپردن یک کلمه‌عبور یکسان برای ورود به تمامی وبسایت‌ها و حساب‌های کاربری به هیچ وجه امن و مورد قبول نیست و  از طرف دیگر حفظ کردن تعداد زیادی کلمه عبور برای سایت‌های مختلف نیز کار دشواری است که گاها ممکن است کلمه عبور یک یا چند سرویس مختلف خود را فراموش کنید .

به همین دلیل بسیاری از شرکت‌ها امروزه به دنبال جایگزینی برای کلمه‌های عبور فعلی برای حفظ حریم شخصی افراد هستند که هم ورود برای کاربر راحت‌تر باشد و هم ورود برای سایرین دشوارتر و غیرممکن‌تر.

تصور کنید تنها با نزدیک کردن تلفن همراه هوشمند خود به مانیتور کامیپوترتان ، بتوانید وارد بخش مدیریت وبلاگ‌تان شوید. آن هم بدون نیاز به وارد کردن نام کاربری و کلمه عبور ! واقعا هیجان انگیز است .

ویدئوی کوتاه زیر ، همین تکنولوژی را به شما نمایش می‌دهد :

با استفاده از این تکنولوژی می توانید ورود به بخش مدیریت وب سایت‌تان را بسیار امن کنید و دیگر نگران تایپ کلمه عبور خودتان و لو رفتن آن نباشید. حتی دیگر نیازی به ، خاطر سپردن کلمه عبور و نام کاربری خود ندارید و از طرفی ورود به بخش مدیریت وبلاگ‌تان را بسیار ایمن‌ و غیرقابل نفوذ کنید.

شرکت Clef ابداع کننده روشی است که از یک موج نمایش داده شده بر روی تلفن همراه‌تان ، برای تشخیص هویت کاربر استفاده می‌کند.

از آنجایی که در این روش خبری از کاراکترهای عددی و حروف وجود ندارد ، استقبال فراوانی به جهت امنیت بالای این روش از این تکنولوژی شده است و این دلیلی است که شرکت Clef را در ادامه‌ی روش خود مصمم تر می‌کند. حتما برایتان جالب خواهد بود که بدانید از این فناوری هم اکنون بیش از ۸۱۰۰۰ وبسایت و شرکت بزرگ و بیش از ۴۰۰۰۰۰ وبلاگ وردپرسی استفاده می‌کنند.

اما خبر خوب اینکه شما هم می‌توانید به راحتی این تکنولوژی جالب را به وبلاگ وردپرسی خودتان اضافه کنید !

برای شروع لازم است تا پلاگین Clef را در وردپرس خود نصب کنید . کافی است به بخش افزونه‌ها در وردپرس مراجعه و با جستجوی نام Clef ، افزونه Clef Two-Factor Authentication را مستقیما از مخزن افزونه های وردپرس نصب کنید .

clef-wordpress-plugin

سپس می‌بایست اپلیکیشن Clef را برای تلفن همراه خود دریافت کنید .

Clef برای اندروید و iOS اپلیکیشن اختصاصی دارد که با توجه به سیستم عامل خود می‌توانید نسبت به دانلود اپلیکیشن مورد نظر اقدام کنید

دریافت اپلیکیشن Clef برای اندروید از گوگل پلی

دریافت اپلیکیشن Clef برای iOS 

اگر برای دریافت اپلیکیشن از گوگل پلی مشکل دارید می‌توانید با استفاده از این روش ، به راحتی نرم افزار Clef را برای اندروید دانلود کنید .

پس از ثبت نام بسیار ساده در اپلیکیشن نوبت به پیکربندی افزونه در وردپرس می‌رسد .

برای اولین بار که به صفحه افزونه در بخش مدیریت وارد شوید ، توضیحاتی در رابطه با افزونه را مشاهده خواهید کرد. اما برای ورود به صفحه پیکربندی افزونه و ارتباط بین افزونه و تلفن هوشمند یا تبلت خودتان لازم است تا بر روی دکمه آبی رنگ Get Started کلیک کنید .

از آنجایی که قبلا اقدام به دریافت نرم افزار در گوشی خود کرده ایم می‌بایست بر روی دکمه I already have the app کلیک کنید :

clef-wordpress-plugin-config-5

سپس یک کد موجی شکل آبی رنگ به شما نمایش داده خواهد شد و از شما درخواست میگردد تا اپلیکیشن Clef موجود در تلفن همراه و یا تبلت خود را اجرا نموده و آن را در نزدیکی کدموجی شکل قرار دهید تا کد اسکن شود.

 کار تمام است ! حالا می‌توانید اقدام به تست این تکنولوژی در وبلاگ خودتان کنید.

شایان ذکر است : در صفحه پیکربندی افزونه ، تنظیمات مختلفی وجود دارد که می‌توانید بنا به دلخواه خود آنها را فعال یا غیرفعال کنید .

که از جمله آن میتوان به موارد زیر اشاره کرد:

 • فعال یا غیر فعال سازی قابلیت ورود با تکنولوژی Clef + ورود به صورت معمول (ورود دومرحله‌ای به وبلاگ)
 • فعال یا غیر فعال سازی ورود به داشبورد وبلاگ تنها از طریق تکنولوژی Clef
 • امکان تعریف دسترسی های مختلف برای کاربران مختلف وبلاگ
 • فعال یا غیر فعال سازی قابلیت ثبت نام کاربران جدید در وبلاگ با استفاده از تکنولوژی Clef

همچنین در بخشی که با عنوان Override URL مشخص شده است میتوانید یک لینک دلخواه و مخفی تهیه کنید که اگر بنابه دلایلی به گوشی خود دسترسی نداشتید و یا مثلا گوشی شما به سرقت رفته بود و قابلیت ورود با کلمه عبور را نیز غیر فعال کرده بودید ، با وارد کردن این لینک مخفی قابلیت ورود با تکنولوژی Clef غیرفعال شده و دوباره می توانید به وسیله نام کاربری و کلمه عبور وارد مدیریت وبلاگ شوید.

clef-wordpress-plugin-config-1

البته اپلیکیشن Clef نصب شده در تلفن همراه خود مجهز به یک کلمه عبور ۴ رقمی برای ورود است و علاوه بر این در صورت سرقت گوشی می‌توانید با مراجعه به آدرس https://getclef.com/lost نسبت به غیرفعال سازی Clef اقدام کنید. بنابراین خیالتان بابت دسترسی غیرمجاز به مدیریت وبلاگ تان کاملا تخت باشد چرا که Clef فکر همه جا را کرده است!clef19

 

برای ورود به بخش مدیریت وبلاگ ، اپلیکیشن Clef را در تلفن همراه تان اجرا کرده و همانند ویدئویی که در ابتدای مطلب نمایش داده شد، تلفن تان را در صفحه ورود وردپرس  روبه‌روی موج‌های آبی رنگ حال حرکت روی صفحه نمایش قرار دهید تا Clef کد موجی شکل را اسکن کرده و سپس به صورت اتوماتیک شما را وارد بخش مدیریت وبلاگ‌تان کند.

حتی می‌توانید از طریق اپلیکیشن از بخش مدیریت وبلاگ نیز Log Out کنید که برای این کار نیازی به نزدیک کردن گوشی به مانیتور و اسکن کد موجی شکل نیست.

این قابلیت خصوصا وقتی فراموش کرده‌ای تا از بخش مدیریت وبلاگ در یکی از رایانه‌های کافی نت و یا لپ تاپ دوست‌تان خارج شوید کاربرد فراوانی خواهد داشت و از راه دور و کیلومترهای آن‌طرف‌تر می‌توانید این کار را انجام دهید !

ضمن اینکه اپلیکیشن بعد از زمان مشخصی به صورت اتوماتیک شما را از بخش مدیریت Log Out میکند که این زمان همواره بر روی تلفن همراه شما نمایش داده میشود و همچنین میتوان زمان آن را تغییر دهید . ضمن اینکه ۵ دقیقه مانده به اتمام زمان Clef شما را به صورت صوتی از این کار باخبر می سازد تا در صورتی که همچنان نیاز به ب

پانوشت:

 • ذکر این نکته هم ضروری است که در هنگام استفاده از Clef با گوشی همراه ، تلفن تان حتما می بایست به اینترنت دسترسی داشته باشد . این اینترنت هم میتواند اینترنت WiFi باشد و هم میتواند اینترنت سیم کارت‌تان که ۳G یا ۴G و یا حتی اینترنت با سرعت پایین تر GPRS باشد .
 • دوست دارید از این روش برای ورود به اکانت فیس بوک یا توییتر و یا حتی جیمیل‌تان استفاده کنید ؟ 
  با نصب افزونه Waltz بر روی مرورگر کروم خود می‌توانید برای ورود به این سایتها در رایانه خودتان ، از اپلیکیشن Clef استفاده کنید و دیگر نیازی به وارد کردن نام کاربری و کلمه عبور و استرس و دلهره برای لو رفتن کلمه عبور خود نداشته باشید .

درباره حامد صفا

مدیر شاهوار دات نت - سابقه فعالیت 12 ساله در #شاهوار از سال 1383 تاکنون / نویسنده «ماهنامه وب» / علاقه مند به آی‌تی و اشتراک گذاری تجربیات / علاقه‌مند به عکاسی و الکترونیک و برق صنعتی / در حال حاضر: آموزگار پایه پنجم ابتدایی دبستان شاهد - که سعی کردم هرچه بیشتر از فناوری و تکنولوژی در کلاس‌ برای دانش‌آموزانم استفاده کنم ;)

همچنین ببینید :

توییتر را در تلگرام خود داشته باشید!

توییتر از جمله شبکه‌های پرطرفدار در ایران است که روزانه کاربران زیادی در ایران از …

۲۸ نظر

 1. ممنون از سایت بروزتون

 2. مطلب کاملا به‌روزی بود . از اینکه به توسعه وب ایران کمک میکنید ممنونم.

 3. سلام و خسته نباشید
  میشه یه فیلمی چیزی اموزشی بزارین
  چون هر کار میکنم نمیشه که تو صفحه ورود از این برنامه استفاده کنم
  خیلی ممنونم

  • سلام
   راستش تمام سعی خودمو کردم آموزش رو کامل و واضح بنویسم تا کوچکترین شبهه ای نباشه برای نصب و پیکربندی افزونه
   به هر حال اینجا http://www.youtube.com/watch?v=jL7KBRN_D68 یک آموزش ویدئویی به زبان انگلیسی براتون پیدا کردم
   که البته خودم معتقدم توضیحاتی که تو این مطلب نوشتم خیلی کاملتر از اون ویدئو هست
   کجای کار به مشکل برخوردید؟ تا بیشتر راهنمایی تون کنم 🙂

 4. بسیار عالی بود . با اینکه از سالهای پیش با شاهوار آشنا بودم و مطالبتان را پیگیری میکردم اما چند وقتی بود سایت را ندیده بودم … مطالب اخیرتان بسیار عالی بود مخصوصا برنامه clef و یا گوگل پلی و دانلود آن …
  در کل حیفم اومد بخاطر این مطالب زیبا ازتون تشکر نکنم …
  سپاس از شما

  • از ابراز لطفتان ممنونم
   البته شاهوار هم تقریبا یه مدت نسبتا طولانی غیرفعال بود
   اما امید به خدا مجددا فعال شده
   امیدوارم مشتریان قدیمی همچون شما را از دست نداده باشیم
   فکر میکنم با روند پیش رو از این به بعد ، حداقل هفته ای چند مطلب خوب رو در شاهوار داشته باشیم

 5. آموزش خوب و تازه ای بود…باتشکر

 6. سلام من این افزونه رو ننصب کردم لامصب شماره دادم لینک دانلود نیومده

  تو نت هم نیست

  پلی هم که تحریمیم

  • محمد جان
   به نظر میرسه مطلب رو کامل نخوندین!
   فکر میکنم همین‌که به اسم افزونه رسیدید خوندن ادامه مطلب رو نیمه کاره رها کردید!!
   چرا که از روشی که من توضیح دادم نه نیازی به دادن شماره و دریافت لینک دانلود دارید ، و نه نیازی به گوگل پلی دارید!
   مطلب رو کامل و با دقت بخونید و طبق همون توضیحات اقدام کنید، خواهید دید که مشکلی برای دانلود و نصب و پیکربندی نخواهید داشت 😉

 7. سلام
  تشکر از این مطلب خیلی مفید و کارآمد
  خیلی لطف کردی آقای صفا .

 8. ممنون بسیار مفید و جالب بود

 9. سلام خیلی مطلب خوب و جالبی بود

  دوستان از لینک زیر می تونید نرم افزار اندروید و پلاگین وردپرس رو بی دردسر و مستقیم دانلود کنید منبع رو فراموش نکنید این مطلب کامل کپی شد .

  • پلاگین های وردپرسی و اپلیکیشن های امنیتی رو همیشه می بایست از مخزن اصلی شون دریافت کرد 🙂
   هم به دلایل امنیتی و هم اینکه همیشه ، آخرین نسخه برنامه یا پلاگین از مخزن دریافت بشن که باگ یا مشکلی نداشته باشن
   به همین دلیل در این مطلب لینک به صفحه اصلی اپلیکیشن در گوگل پلی داده شده ، و البته راه حل آسان دانلود از گوگل پلی هم رد همین مطلب نوشته شده که مشکلی برای دریافت نداشته باشید 🙂

 10. سلام
  با تشکر فراوان از زحمات شما دوست عزیز
  این افزونه رانصب کردم ولی همین طوری که می دونید بعد از انجام مراحل ذکر شده توسط شما برروی آن need to setup
  را می نویسد . وقتی مراحل بعدی را طی میکنم خیلی سخت میشه چون انگلیسی هستش و هر قسمت در صفحه جداگانه ای توضیح داده شده است . مثلاً برای login شدن نیاز به کد گذاری در قالب و برای logout شدن نیز همین طور و ثبت نام و غیره . خلاصه آموزش شما کافی نیست فقط مراحل تانصب افزونه توضیح داده شده است اما نحوه راه اندازی و استفاده از آن به طور کامل توضیح داده نشده است.
  لطف کنید تمام مراحل را توضیح دهید چون بسیاری از کاربران مشکل دارند.
  با تشکر

  • سلام
   تو صفحه تنظیمات مواردی که نیاز بوده رو توضیح دادم
   علاوه بر آن شما تقریبا فقط با همون چند تا گزینه اول که باید تیک بزنید کار دارید که بلافاصله با فعال کردن و یا غیرفعال کردن هر گزینه ، در سمت راست یک پیش نمایش از صفحه ورود به شما نمایش داده میشه . با بقیه قسمتها که توضیح داده نشده کاری نداشته باشید
   ضمنا برای لاگین شدن و خروج و ثبت نام و … نیاز به هیچ گونه تغییر در قالب و یا کدگذاری و امثالهم نیست.
   همه کارها به صورت اتوماتیک انجام میشه
   تمام مراحلی که لازم هست بدونید و انجام بدید رو تو مطلب به همراه تصویر شرح دادم
   موفق باشید

 11. خب اگه برنامه خحذف شد چ کنیم؟

  • منظورتون اینه اگه برای از روی گوشی حذف بشه برای ورود باید چه کرد ؟
   خب پاسخ سوال تون رو تو توضیحات مطلب دادم!
   اول اینکه برای ورود به بخش مدیریت وردپرس انتخاب های مختلفی در تنظیمات پلاگین وجود داره، یکی از تنظیمات ورود به سایت از طریق اپلیکیشن Clef و هم از طریق نام کاربری و کلمه عبور هست که میشه انتخاب کرد موقع ورود از چه روشی میخواهید استفاده کنید . در این روش با حذف و یا عدم دسترسی به اپلیکیشن Clef در موبایل مشکلی پیش نمیاد اصلا. و راح میتوید از طریق نام کاربری و گذره واژه وارد وردپرس شوید.
   اما اگه تنظیمات پلاگین به گونه ای تنظیم شده باشه که فقط از طریق اپلیکیشن Clef بر روی گوشی بشه وارد بخش مدیریت شد، چند راه حل مختلف برای ورود به وبلاگ دارید :
   ۱- از طریق لینک override که قبلا در تنظیمات تعریف می کنید ، میتوانید هروقت که خواستید پلاگین را غیرفعال و شیوه ورود به صورت نام کاربری و کلمه عبور را فعال کنید.
   ۲- می توان از طریق کنترل پنل هاست ، پلاگین Clef را در فولدر Plugins خدف و یا rename کنید تا پلاگینن مربوطه غیرفعال شود، سپس میتوانید به وبلاگ مثل قبل وارد شوید .

 12. با سلام مطلب فوق العاده خوبی بود. امیدوارم همیشه مثل الان موفق و بروز باشید.

 13. با سلام
  برنامه ای اومده بود مبنی بر اینکه میتونه سایت ها رو هک کنه فقط با فشار دادن یک دکمه هم یوزر نیم و هم پسورد رو هک میکرد
  این برنامه تو سایتهای خارجی بود
  ولی تو ایران تبلیغ بود که ورژن بالاترش هس
  من دان کردم و دیدم برنامه تروجان هس و اطلاعات سیستم رو به سایتی میفرسته
  بعد برنامه رو پاک
  و سیستم رو پاکسازی کردم
  سوالم این هس واقعا برنامه ی هکی برای اینکار به نظرتون هس؟
  اگه هس لطفا راهنمایی کنید ممنون

 14. با سلام
  من هم مثل شما از قالب صحیفه استفاده می کنم
  می خواستم بدونم چه جوری می تونم لینکدونی مثل لینکدونی شما داشته باشیم البته با Link Library هم کار کردم که مشکل این رو داشتم که لینک ها به ترتیب تاریخ بارگذاری قرار نمی گرفت و هم چنین بنر سایت خودم در صفحات لینک ها قرا نمی گرفت (دقیقا مثل بنر شما در صفحات لینک ها)
  لطفا مرا راهنمایی کنید

  • لینکدونی ارتباطی با قالب ندارد
   یک پلاگین اختصاصی و در حال حاضر آزمایشی است که قراره به زودی در شاهورا به صورت کامل معرفی بشه
   البته آنطور کهاز اهداف نویسنده پلاگین مطلع هستم قراره این پلاگین به صورت تجاری باشه و رایگان نباشه اما با قیمت منصفانه ای عرضه بشه
   ضمنا از آنجایی که در حال حاضر پلاگین به صورت آزمایشی فعال هست ممنون میشم در صورت مشاهده هرگونه مشکل بنده رو درجریان بگذارید تا در نسخه نهایی پلاگین ، مشکل رفع بشه
   هر ایده ای هم برای اضافه کردن به لینکدونی دارید میتونید بگید تا به اطلاع نویسنده پلاگین برسونم . یه سری از ایده هایی که در حال حاضر اضافه شدند از پیشنهادات خودم بوده مثل همون امکان اضافه کردن تبلیغات در بنر بالای صفحات لینک های لینکدونی

 15. سلام.
  من افزونه را فعال کردم فقط مشکلم اینه که چه جوری ورود دو مرحله ای را فعال کنم .یعنی اول حتما یوزر و پسورد را وارد کنم بعدش این سلف بیاد .الان یا فقط با این سلف وارد میشه یا یه حالتم داره که به انتخاب خودت از از کدوم برای وارد شدن استفاده کنی .من میخوام دو مرحله ای باشه.