چاپ تی شرت

مخفی کردن فایلها و فولدرهای خود ، این بار بدون نیاز به نرم افزار !

ارسال شده توسط حامد صفا در ۱ اسفند, ۱۳۸۵ ساعت ۰۷:۴۷ 9,053 بازدید

شاید شما نیز کامپیوتری در اختیار دارید که به صورت عمومی از آن استفاده می شود ، مثل کامپیوترهایی که در یک اداره یا کامپیوتری که به یک شبکه متصل است و یا یک کامپیوتر در خانه در اختیار دارید که همگی اهل خانواده از آن استفاده می کنند .

در چنین شرایطی احتمالا برای شما نیز پیش آمده که قصد داشته باشید ، تا فایل یا فولدر به خصوصی را از دید دیگران مخفی سازید .حال چه می کنید ؟

استفاده از قابلیت مخفی کردن فایلها در ویندوز نیز در چنین مواقعی کار ساز نیست … چون تقریبا همه افراد یاد گرفته اند که چگونه فایلهای مخفی ویندوز را به نمایش در آورند !

پس چه باید کرد ؟ از یک نرم افزار جداگانه برای این کار استفاده کرد ؟

دست نگه دارید ، ما پیشنهاد دیگری داریم ….

منبع : شاهوار دات نت ---- www.shahvar.net

با استفاده از این ترفند فایلها و فولدرهای خود را بدون نیاز به هیچ گونه نرم افزاری مخفی کنید ، پس از انجام این ترفند خواهید دید که حتی اگر قابلیت نمایش فایلهای مخفی ویندوز را نیز فعال کنید ، فایل یا فولدر شما نمایش داده نخواهد شد !

برای انجام این ترفند می بایست از سیستم عامل داس کمک بگیرید .

فرض کنید قصد داریم یک فولدر را که با نام shahvar در درایو F شما قرار گرفته است را مخفی کنیم .

ابتدا از طریق منوی Start وارد Run شوید (یا کلیدهای ترکیبی : کلید پنجره ویندوز+R) را بزنید …

حال در کادر مربوطه کافیست عبارت زیر را عینا تایپ نمایید و کلید Enter را بزنید

attrib +h +s F:/shahvar

دقت داشته باشید بین attrib و h+ و s+ فاصله خالی وجود دارد
حال اگر به درایو F خود بروید شاخه Shahvar را نخواهید یافت ! ضمن آنکه حتی اگر گزینه نمایش فایلهای مخفی ویندوز را نیز از منوی Folder Option فعال کنید باز هم قادر نیستید فولدر شاهوار را مشاهده کنید !

حال اگر قصد داشته باشید تا تنها یک فایل به خصوص را مخفی کنید کافی است پسوند فایل را نیز درج کنید .

مثلا فرض کنید تا قصد داریم تا یک فایل فلش را که با نام shahvar در درایو D و در شاخه Ali وجود دارد را مخفی سازیم . فقط کافی است عبارت زیر را در کادر Run تایپ نمایید :

attrib +h +s D:/Ali/shahvar.swf

به همین راحتی ! به همین خوشمزگی !

حال اگر بخواهید مجددا فایل یا فولدر خود را از حالت مخفی خارج سازید می بایست عبارت های فوق را در کادر Run وارد کنید ولی اینبار به جای علامت + علامت منفی را به کار ببرید .

به طور مثال اگر بخواهید فولدر shahvar را که در مثال اول مخفی کرده بودیم را مجددا به حالت اولیه بازگردانیم کافی است عبارت زیر را در کادر Run وارد کنید …

attrib -h -s F:/shahvar

دقت داشته باشید هنگامی که فایل یا فولدری را توسط این روش مخفی می سازید می توانید از طریق نوار آدرس نیز به آن دسترسی پیدا کنید ولی فایل خاصیت مخفی بودن خود را از دست نخواهد داد . به طور مثال برای فقط مشاهده فولدر shahvar که در مثال اول مخفی ساخته بودیم ، کافی است به درایو F خود رفته و در نوار آدرس موجود در بالای پنجره تایپ کنید F:\shahvar\ و کلید Enter را بزنید .
ضمنا هنگامی که توسط این روش فایل خود را مخفی می سازید ، در هنگام Search توسط ویندوز نیز یافت نمی شوند !


مربوط به ترفندهاي كامپيوتر | ۶۱ نظر »
۶۱ نظر مربوط به مطلب [مخفی کردن فایلها و فولدرهای خود ، این بار بدون نیاز به نرم افزار !]