صفحه‌اصلی / موزيك / سامی یوسف ؛ پدیده جدید موسیقی در کشورهای اسلامی
[ModernMyLinksDump]

سامی یوسف ؛ پدیده جدید موسیقی در کشورهای اسلامی

آهنگ‌های دلنشین یک جوان خوش سیما

طبیعی است که اول، عرب‌ها کشفش کردند. به هر حال، بیشتر ترانه‌های او به این زبان است به همین دلیل هم موج پدیده‌ای به نام سامی یوسف، این قدر دیر به ایران رسید. از چند ماه پیش، کسانی که شبکه‌های عرب زبان را دنبال می‌کردند، از آهنگ‌های دلنشین یک جوان خوش سیما می‌گفتند که در این شبکه‌ها زیاد پخش می‌شود و نشان می‌دهد کار این جوان در کشورهای عربی گرفته است؛ خواننده‌ای که متن ترانه‌هایش درباره پیامبر اسلام(ص) است و از زیبایی‌های تعالیم اسلامی حرف می‌زند، اما این بار نه به شیوه‌های قدیمی مثل تواشیح یا دستگاه‌های موسیقی منبع : شاهوار دات نتسنتی عربی سامی یوسف یک فرم امروزی را برای حرف‌هایش انتخاب کرده موسیقی تلفیقی و آمیختن سازهای شرقی و سازهای الکترونیکی در قالب موسیقی پاپ. همان چیزی که زبان امروز دنیای موسیقی است و این جادوی زبان مشترک، ناگهان عمل کرد و موج ترانه‌های یوسف در میان جوان‌های مسلمان، غوغایی به پا کرد. جوان‌هایی که دوست داشتند سرشان را بالا بگیرند و به دین و پیامبرشان افتخار کنند، اما راهش را پیدا نمی‌کردند. سامی یوسف به نمایندگی از همه این جوان‌ها موسیقی‌اش را شروع کرد. حالا بعداز چند ماه، وقتی که آلبوم‌های او مدت‌ها در صدر پرفروش‌های بازار موسیقی مصر و ترکیه بود و مسلمانان اروپا سی ‌دی آهنگ‌هایش را دست به دست می‌چرخاندند، موج به ما رسیده است فرزاد حسنی در کوله‌پیشتی‌اش راه را باز کرد و دیگر روزی نیست که در تلویزیون و رادیو آهنگ‌های سامی یوسف را نشنویم. آهنگ‌های او زیبا و آرامش بخش‌اند و متن‌های خوبی دارند. اما راز موفقیت کارهای یوسف در هیچ کدام از این‌ها نیست. او بعد از مدت‌ها موفق شده اصول اسلامی و ویژگی‌های پیامبرش را درست و بی‌واسطه عرضه کند. در قالب موسیقی پاپ و با تمام ویژگی‌های این بازار و همین شیو‌ه ارائه متفاوت اوست که باعث شده کارش دیده شود و مورد توجّه قرار بگیرد. سامی یوسف تبلیغ سالم و حرفه‌ای اسلام را در دنیای امروز آغاز کرده. چه کسانی راه را ادامه خواهند داد؟

ستاره‌ای متولد می‌شود

سامی یوسف، حالا نمادی برای موسیقی مسلمانان است. وقتی آلبوم «معلم» از او به بازار آمد، خیلی‌ها نشنیده آن را رد کردند. امّا وقتی آلبومش به مصر رسید، غوغایی به پا شد. فراتر از ستاره‌های ریز و درشت موسیقی مصر که در جهان عرب و حتی در عرصه بین‌المللی، صاحب جایگاه بالایی هستند. آلبوم معلم ۲۱ هفته در صدر ماند؛ در حالی که آلبوم «عمرو دیاب» ستاره معتبر موسیقی مصر در همان زمان در جایگاه دوم قرار داشت. آلبوم معلم با موسیقی فیوژن (تلفیقی) و با موسیقی شرقی و فضای کلامی اسلامی‌اش، به سرعت به کشورهای مسلمان راه پیدا کرد و در بسیاری از این کشورها، در صدر جدول‌های فروش آلبوم‌های موسیقی قرار گرفت. حالا آهنگ‌های او، مداوم در همین کافی شاپ‌های خودمان و مغازه‌ها به گوش می‌رسد.منبع : شاهوار دات نت

سامی یوسف که در یک خانواده ایرانی با اصالت آذری به دنیا آمده، حالا به ستاره موسیقی مسلمانان تبدیل شده است. با ویدیو کلیپ‌های عالی‌اش که هم خوش ساخت‌اند و هم ایده‌های بکری در آن‌ها هست؛ او توانسته به عنوان یک ستاره پاپ مطرح شود.

سامی یوسف که در دانشگاه منچستر، موسیقی خوانده و تزش را درباره موسیقی مقامی ارائه کرده، موسیقی را ابتدا از پدرش آموخت. پدری که آهنگساز، خواننده و شاعر است و به فرزندش موسیقی کلاسیک ایرانی، موسیقی خاورمیانه و موسیقی عرفانی را آموخته است.

وقتی سامی یوسف در جولای ۲۰۰۳، آلبوم معلم را به بازار عرضه کرد، برای ارائه آثارش تمام دنیا را زیر پا گذاشت. او در برنامه‌های متنوعی از کویت تا کانادا، از کوالالامپور تا قاهره و از شارجه تا لندن شرکت کرد و کلام افسون کننده و موسیقی مسحورکننده‌اش را به گوش علاقه‌مندانش رساند.

برای مشاهده ادامه مطلب بر روی More کلیک کنید

آلبوم معلم او شامل ۸ آهنگ است که در آن از سازهای ضربی مانند تومبا و پرکاشن، و سازهای زهی از جمله کمانچه و ویولن استفاده شده است. متن اغلب ترانه‌ها در ستایش پروردگار و پیامبر اکرم است. او نواهای معروف اسلامی را به همراه اشعار انگلیسی در لفافه موسیقی فیوژن به گوش شنونده می‌رساند و علاوه بر خلق فضای مذهبی، روح تشنه موسیقی او را نیز سیراب می‌کند. یوسف، اشعار انگلیسی را به سبک متون عربی و فارسی می‌خواند و از این جهت، نمونه‌ای کاملاً منحصر به فرد است. آهنگ «الله» از او، کاملاً در این فضا ساخته شده است.

آهنگ معلم که آلبوم اول او هم به همین نام است، با موسیقی مسحورکننده‌اش در ستایش حضرت محمد(ص) است. او در این ترانه، هم به زبان انگلیسی و هم به زبان عربی می‌خواند تا علاوه بر تلفیقی بودن آهنگ اثر، در کلام نیز این تجربه تلفیقی بی‌نظیر و منحصر به فرد را خلق کند.

تنظیم ساده اثر را، هم آوایی گروه کر همراهی می‌کند. آهنگ‌های «MEDITATION» و «غار حرا» و خالق نیز شنونده را به همین فضاها می‌برند. آهنگ «یا مصطفی» با سازبندی متفاوت‌اش، به سبک آهنگ‌های عربی اجرا شده و آهنگ «تضرع» به سان تواشیح‌های معروف اجرا می‌شود و فضای التماس بنده به درگاه الهی را به خوبی منتقل می‌کند.

منبع : شاهوار دات نت

نزدیک ساختن مردم به خدا و پیامبرش

یوسف بارها در مصاحبه‌هایش گفته: می‌خواهم مردم را به خدا و پیامبرش نزدیک‌تر کنم. او برای حصول به این هدف، دقت و وسواس زیادی برای ساخت ویدیو کلیپ‌هایش به خرج می‌‌دهد تا هم نمایه مناسبی از یک مسلمان ارائه دهد و هم بتواند از جذابیت‌های ویدیو کلیپ، برای نفوذ در میان مسلمانان و پیروان سایر ادیان استفاده کند و حتی ملحدان را به سمت اسلام واقعی راهنمایی کند: «ارائه اثر، یعنی همه‌چیز. اگر عالی‌ترین اثر هنری را خلق کنی ولی نتوانی به خوبی آن را نمایش دهی، هیچ کاری نکرده‌ای. ویدیوهای من چهره جدیدی برای موسیقی مسلمانان می‌سازد و باعث می‌شود شنونده و بیننده اثر، واقعیت‌های اسلام را دریابد و تبلیغات مسموم را کنار بگذارد.»

سامی یوسف از آهنگ تضرع ویدیو کلیپ زیبایی تهیه کرده به کارگردانی‌هانی اوساما.

اوساما درباره این کلیپ می‌گوید: این کلیپ، درباره شخصیت والای پیامبر اسلام است. در پایان کلیپ، نور عجیبی می‌بینم که او در صحرا آن را کشف کرد. سامی به من گفت این هنرمندانه‌ترین نمایش نور وجودی حضرت محمد(ص) است.

امروز او به یک ستاره در تمام جهان اسلام تبدیل شده است. کنسرت‌های متوالی در خاورمیانه و کشورهای اروپایی، نام او را به عنوان ستاره اسلام مطرح کرده. در زمان پدرم، کت استیونس، مالکوم ایکس و محمدعلی، ستاره‌های اسلام در غرب بودند؛ ستاره‌هایی مشهور و محبوب. اما حالا ببینید مردم دنیا، مسلمانان را با چه کسانی می‌شناسند: اسامه بن لادن! ما در جهان اسلام باید به سراغ جوانان دلپذیر و محبوب برویم. حالا مسلمانان پس از سال‌ها می‌توانند نماینده‌ای محبوب و با استعداد داشته باشند، همچنان که در میان فوتبالیست‌ها نابغه‌ای به نام زیدان دارند. او از راهی وارد شده که دیگران در جهان، این گونه وارد نشده‌اند. او هنر را با پیام‌های مثبت و با ستایش از پروردگار، همراه کرده و به قلب انسان‌ها رسوخ کرده است.

آلبوم دوم او یعنی امت من نیز با موفقیت بی‌نظیرش، نام او را باز هم بر سر زبان‌ها انداخت. بسیاری از رادیو، تلویزیون‌ها و مجلات به سراغ او رفتند و با او مصاحبه کردند و اجراهای زنده‌اش را پخش کردند تا مردم دنیا با استعداد بی‌نظیر او آشنا شوند.

اعتراض به تبلیغات غرب درباره اسلام

سامی یوسف ۲۶ساله، با آلبوم «امت من» یک بار دیگر و این بار با جهش موسیقایی فوق‌العاده‌اش، بازارهای خاورمیانه را تکان داد. او در آهنگ زیبای محمد(ص) که در آن صدای ساز ایرانی کمانچه هم شنیده می‌شود، بر روی ملودی عربی، ترانه انگلیسی می‌خواند و در آن به تبلیغات غرب درباره خشونت اسلام، اعتراض می‌کند. سامی یوسف این آهنگ را به کشته شدگان حادثه مدرسه «بسلان» در روسیه تقدیم می‌کند. این حادثه در سال ۲۰۰۴ رخ داد و در آن ۳۳۱ نفر کشته شدند که بیش از نیمی از آن‌ها، کودکان بودند.

سامی یوسف در آهنگ «آزادی» از حق زنان مسلمان اروپا در داشتن حجاب، حمایت می‌کند و به تصویب قانون منع حجاب به عنوان یک سمبل مذهبی اعتراض می‌کند و آن را مخالف دموکراسی می‌داند.

این آهنگ با نوای پیانو آغاز می‌شود و پس از آن، گیتار آکوستیک و الکتریک فضا را در اختیار می‌گیرد. نوای شرقی ویولن یوسف هم به فضای شرقی اثر می‌افزاید. آهنگ «حسبی ربی» که از آن ویدیو کلیپ متفاوت و بالاتر از استانداردی هم تهیه شده، یکی از بهترین و متفاوت‌ترین آهنگ‌های آلبوم «امت من» است. موتیف حسبی ربی جل الله ما فی قلبی غیرالله در این آهنگ تکرار می‌شود. در بخش اول، سامی یوسف، متن ترانه را به زبان انگلیسی می‌خواند. لوکیشن کلیپ، لندن است و سامی یوسف که خود در این کلیپ، بازی می‌کند، یک مسلمان خوش برخورد و شیک است که در شرکت محل کارش یکی از مهمترین اعضا است. پس از آن، موتیف آهنگ توسط گروه کر خوانده می‌شود و لوکیش به ترکیه منتقل می‌شود. حالا سامی یوسف به زبان ترکی می‌خواند. او حالا نقش یک نوازنده قهار ویولن را بازی می‌کند که کارش مورد توجه همه قرار می‌گیرد. پس از تکرار ترجیع بند، دوربین، سامی یوسف را در تاج محل هند نمایش می‌دهد که سر یک کلاس به بچه‌ها درس می‌دهد. سپس با آن‌ها فوتبال بازی می‌کند و شخصیت محبوب بچه‌ها است. حالا ماجرا در مصر ادامه پیدا می‌کند. سامی یوسف مشغول منبت ‌کاری و تراشیدن قطعه چوبی است که در پایان کلیپ، آن را بالا می‌گیرد و بر روی آن الله الله حک شده است. در آهنگ «مادر» مشابه اغلب آثار سامی یوسف، ترانه به دو زبان عربی و انگلیسی اجرا می‌شود و زمانی که بخش عربی آغاز می‌شود، سازها آرام‌تر می‌نوازند و فضا روحانی‌تر می‌شود. در قطعه مناجات، کاملاً با یک آهنگ اصیل متعلق به دستگاهی ایرانی مواجه می‌شویم. صدای تمبک و تار به گوش می‌رسد و کلام عربی سامی یوسف، شنونده را به فضای خلسه‌وار مناجات با پروردگار می‌برد.

ترانه «امت من» با ۲اجرا در آلبوم قرار دارد. یکی با فضایی اکتیوتر و با سازهایی همچون پیانو، ویولن و گیتار؛ و دیگری در فضای ارکستر سمفونیک و آهنگ‌های.RB دومی هم با صدای رعد و برق و باران آغاز می‌شود و حس متفاوتی ایجاد می‌کند.

ترانه «سعی کن گریه نکنی» با تمام آثار او متفاوت است و او در اجرای آن از همکاری خواننده‌های رپ سود برده است. این آهنگ از اجزا قدرتمندی شکل گرفته و درباره پرتاب سنگ‌ها به شیطان است. آهنگ «مادر» هم درباره مراقبت از مادرانی است که زندگی‌شان را به پای فرزندانشان گذاشته‌اند. سامی یوسف ایرانی الاصل، چندان میان ایرانی‌ها شناخته شده نیست و کمی هم عجیب است که چرا هیچ آهنگی را به زبان فارسی نخوانده است؛ در حالی که در آثار او ترانه‌های انگلیسی، هندی، ترکی و عربی شنیده می‌شود. او با این ایده که گستره اسلام، تمام جهان است، به زبان‌های مختلف ترانه خوانده و به نظر می‌رسد ایرانی‌ها هم باید دست به کار شوند. سامی یوسف در سوریه، اردن، عربستان سعودی، قطر، مصر، مالزی، انگلستان، کانادا و بسیاری دیگر از کشورها کنسرت برگزار کرده و در ادامه تور جهانی‌اش ۶ برنامه در پاپان ماه جولای و آغاز ماه آگوست در شهرهای مختلف ایالات متحده خواهد داشت.

او با چهره زیبا و معصومانه و تیپ شیک و جذابش، حالا یک ستاره بین‌المللی است که تمام بلیت‌های اجراهای زنده‌اش به فروش می‌رسند. او به هنرمندانه‌ترین شکل از زیبایی‌ها، ظرافت‌ها و پیام‌های انسانی اسلام می‌گوید؛ بدون آن که کسی او را متهم به صفات متداول تبلیغاتی غرب درباره مسلمانان کند.

سامی یوسف با همان اولین آلبوم خود نیاز را تکان داد به خصوص با ترانه اصلی این آلبوم:

معلم

ما زمانی معلمی داشتیم

معلم معلم‌ها

او دنیا را به سوی بهتر شدن تغییر داد

و ما را به مخلوقات بهتری تبدیل کرد

آه خدایا، ما شرمنده خودمان هستیم

یقیناً ما به خودمان ظلم کرده‌ایممنبع: شاهوار دات نت

ما چه خواهیم گفت در مقابل او

آه معلم …

او محمد صلی‌الله علیه و آله و سلم بود

محمد، مرد رحمت و شفقت

او محمد صلی‌الله علیه و آله و سلم بود

محمد مرد رحمت و مرحمت

معلم همه انسان‌ها

اباالقاسم

ای محبوب من، ای محمد(ص)

ای شفاعت کننده من، ای محمد(ص)

بهترین مخلوق خدا، محمد(ص)

ای مصطفی، ای رسول خدا

ای مصطفی، ای شفاعت‌کننده همه دنیاها

او عبادت می‌کرد وقتی همه خواب بودند

وقتی همه می‌خوردند، او روزه بود

وقتی همه می‌خندیدند، او می‌گریست

تا آخرین نفس

تنها آرزوی او برای ما این بود

که پیروز باشیم و کامیاب

ای معلم، درود خدا بر تو باد

به واقع تو معلم هستی

ای معلّم

ای محبوب من، ای محمد(ص)

ای شفاعت کننده من، ای محمد(ص)

ای فرستاده خدا، ای محمد(ص)

ای بشارت‌ دهنده، ای محمد(ص)

ای حذر دهنده، ای محمد(ص)

عشق قلبم، ای محمد(ص)

نور چشمانم ای محمد(ص)

او به ما آموخت که مهربان باشیم

به فقرا و گرسنگان غذا بدهیم

به پیاده‌ها و یتیمان کمک کنیم

و بی‌رحم و تنگ نظر نباشیم

گفتار او نرم و نجیب بود

مانند مادری که فرزندش را نوازش می‌کند

رحمت و شفقت او کاملاً در چهره‌اش

متبلور می‌شد، وقتی لبخند می‌زد

برگرفته از بانی فیلم


گفت و گوبا «سامی» محبوب

مدت زیادی از انتشار آلبوم‌های سامی یوسف نمی‌گذرد. امّا در همین زمان کوتاه، او توجه وسیع رسانه‌ها را جلب کرده و رسانه‌های معتبری مثل BBC و رویترز با او مصاحبه کرده‌اند. گفت و گویی که می‌خوانید، از میان چند مصاحبه سامی یوسف با رویترز، مجله امل و وب سایت اسلام آن لاین انتخاب شده است.

سامی، اساساً موسیقی تو در چه ژانری است؟

– نمی‌توانم بگویم ژانر جدیدی را آفریده‌ام. من هارمونی‌های مشهور شرقی از هند و ترکیه و ایران و کشورهای عربی را با موسیقی غربی ترکیب کرده‌ام.

چه کسانی خط موسیقی تو را شکل می‌‌دهند؟

– من خودم متن‌ها را می‌نویسم، ملودی را می‌سازم و آن را تنظیم می‌کنم. بعضی سازها را هم سازها را هم خودم می‌زنم و البته آهنگ‌ها را هم ا جرا می‌کنم. برخی دوستانم که در موسیقی شرقی تخصص دارند هم به من کمک می‌کنند. خیلی کار جذابی است.

اما تو فراتر از نوع موسیقی‌ای که ارائه می‌کنی، با متن ترانه ‌هایت معروف شده‌ای.

– من دوست دارم مردم را به خدا و پیامبرش نزدیک کنم. این موضوع، حس دلپذیری به من می‌‌‌دهد و در ساخت آهنگ‌ها مرا کمک می‌کند. من تمایل دارم اسلام واقعی را که عین رأفت و مهربانی است، به مردم دنیا نشان دهم.

موفقیت آلبو هایت را پیش‌بینی می‌کردی؟

– وقتی آلبوم معلم را منتشر کردیم، امیدوارم بودم که در کشورهای مسلمان، مورد توجه قرار بگیرد. امّا وقتی آلبوم در مصر منتشر شد، همه گیج شده بودیم. ویدیو کلیپ معلم به صورت پیاپی از تلویزیون‌های مصر پخش می‌شد و خبر می‌رسید که آلبوم رکوردهای فروش را جا به جا کرده است. این مسأله فقط در مصر نبود. آلبوم معلم در تمام دنیا موفق بود.

ویدیو کلیپ هایت هم خیلی خوش رنگ و جذاب‌اند؟

– می‌دانی، مهم‌ترین چیز، ارائه یک اثر هنری است. اگر یک کار سطح بالا را خوب نمایش ندهی، اثر نفوذی هم پیدا نمی‌کند و نمی‌تواند جو جدیدی به وجود آورد. به همین دلیل، من آگاهانه از تکنیک‌های نوین کلیپ سازی استفاده کردم و سعی کردم چهره کلیپم زیبا، آرامش بخش و جذاب باشد.

آیا موفقیت مالی آلبوم هایت را هم به عنوان یک هدف دنبال می‌کنی؟

– جهان هنر تبدیل شده یک بازار اقتصادی و تجاری. اما برای من بیش از هر چیز این مهم است که یک تولید مثبت با یک پیام مثبت با یک نمایش ارزشمند ارائه کنم.

ما می‌دانیم که تو با یک پشتوانه قوی موسیقی به صحنه آمده‌ای. در این باره بیشتر بگو.

– بله، موسیقی همواره بخش مهم زندگی من بوده. خانواده‌ام اهل موسیقی بوده‌اند. پدرم معلم اصلی‌ام بود. او به من می‌گفت: دست بالای دست بسیار است. که یک مثل معروف فارسی است. او علاوه بر موسیقی، به من درس زندگی می‌‌داد و باعث می‌شد هیچ‌گاه به کاری که ارائه می‌کنم غره نشوم.

اکنون یک آدم تحصیل کرده موسیقی هستی که مسائل تئوریک را به خوبی با احساست ترکیب کرده‌ای و به نتیجه جالبی رسیده‌ای.

– به دور از خودبینی، من خودم را یک آدم حرفه‌ای در زمینه تنظیم، آهنگ‌سازی و اجرای موسیقی می‌دانم و از ۶سال گذشته به طور حرفه‌ای وارد کار شده‌ام.

ترانه هایت را چه کسی می‌گوید؟

– خودم اغلب ترانه‌ها را می‌گویم. دوستم «اسیام بشیری» نیز در سرودن ترانه‌ها و دادن ایده‌ها کمکم می‌کند. من اولین ترانه‌ام را در ۱۸سالگی در ستایش پروردگار گفتم. پدرم که خودش شاعر سطح بالایی است هم مرا در این راه کمک کرد.

ساز هم می‌زنی؟

– بله من ویولن، پیانو و سازهای عربی آهنگ‌هایم را معمولاً خودم می‌زنم. سعی می‌کنم نواهای اسلامی و شرقی را که در عربی به آن «نشید» (آهنگ‌های مذهبی) می‌گویند، با سازبندی جدید به گوش شنوندگانم برسانم.

چرا به چند زبان می‌خوانی؟

– دنیای اسلام فقط محدود به اعراب نیست و مسلمانان با زبان‌های مختلف در تمام دنیا پراکنده شده‌اند.

تو به جاهای مختلف هم سفر می‌کنی و کنسرت می‌گذاری.

– بله، الان در آمریکا در ایالات مختلف برنامه داریم. خوشبختانه اغلب کنسرت‌هایمان در این کشور، فروش خوبی دارد. بسیاری از غیرمسلمان‌ها هم به آهنگ‌های من علاقه پیدا کرده‌اند و این برای من خیلی جذاب است.

به عنوان یک جوان مسلمان بریتانیایی که هنرمند دنیای اسلام است، با چه مشکلاتی روبه رو بوده‌ای؟

– با مشکلات زیادی. بعضی از دوستان، انگار با من جنگ داشتند و مرا آزار می‌دادند. من به عنوان یک هنرمند مسلمان سعی می‌کردم که مذهبم را درست بشناسم و آن را به دیگران بشناسانم. پیامبر(ص) می‌گوید: من از سوی خدا فرستاده نشدم مگر برای تکمیل و اخلاق و ادب.

به نظر تو آیا باید مسلمانان توجه بیشتری به موسیقی و سایر هنرها داشته باشند؟

– سبحان‌الله، قطعاً صد درصد هنر نقش بسیار مهمی در غنا و سلامتی تمدن مسلمانان ایفا خواهد کرد. مسلمانان همواره در طول تاریخ در همه زمینه‌ها پیشگام بوده‌اند: موسیقی، فلسفه، معماری، شعر، پزشکی، ریاضی و غیره مشارکت مسلمانان در مسائل جهانی باعث می‌شود تمدن اسلام عظمت‌اش را نشان دهد.

و آلبوم بعدی‌ات؟

– هدفم این است که آلبوم بعدی‌ام کاری صرفاً اسلامی باشد ان‌شاء‌الله. اگر خدا به من قدرت کار بدهد، فقط به خاطر او در جهت نزدیکی به او، آهنگ خواهم ساخت. امیدوارم مردم برای ما دعا کنند و ما هم در ارائه اسلام واقعی به دنیا موفق باشیم.

منبع : شاهوار دات نت

همسر صبوری دارم

سامی یوسف، آوریل (فروردین) گذشته با یک دانشجوی آلمانی ازدواج کرد. او حالا احساس می‌کند که با این ازدواج بسیاری از واهمه‌هایش از بین رفته‌اند و سرگردانی‌هایش به پایان رسیده‌اند. در عین حال سامی خوب می‌داند آنچنان که باید برای همسرش وقت صرف نمی‌کند: «او کمی از دست من آزرده می‌شود. سامی ساعت‌ها مشغول ضبط آهنگ‌های جدیدش است و اجراهای زنده هم که تمام نشدنی به نظر می‌رسند.»

همین مسأله باعث می‌شود که او نتواند به طور شایسته به همسرش توجه نشان دهد. او با تأسف می‌گوید: «تمام وقت این روزهایم صرف ساخت آلبوم جدید می‌شود.» اما همچنان، روح بی‌آلایش‌اش را به نمایش می‌گذارد: «با همسرم سفری کوتاه به آلمان خواهیم داشت.»

با وجود این، همسر او پذیرفته است که زندگی با یک آدم مشهور که مجبور است وقت زیادی را برای کارش بگذارد، سخت است. حتی ماه عسل کوتاه آن‌ها نیز چندان او را ناراحت نکرده است. سامی یوسف در حالی که چشمانش برق می‌زنند، لبخندی می‌زند و با شیطنت بچه‌گانه‌ای می‌گوید: من با زنی ازدواج کرده‌ام که شکیبایی و صبر بسیاری دارد.

جملاتی کوتاه از سامی

اسلام ساده است و زیبا .

من گناهکارم، همان طور که همه گناهکارند. من فقط هنرمندی هستم که به اعتقاداتش پایبند است و می‌خواهد آن‌ها را عرضه کند. هنرمندی که به توانایی‌اش به منزله هنر توجه می‌کند و سعی می‌کند که در ارائه ایده‌اش، صادق باشد.

مهم‌ّترین مسأله این است که آن چه خدا می‌خواهد را انجام دهیم. پس از آن تمام حملات به اسلام در نطفه خفه می‌شوند. ما فقط باید مسلمانان خوبی باشیم. مذهبمان را بشناسیم. اسلام بسیار ساده است، بسیار قابل فهم و بسیار زیبا. اسلام انسان‌ها را به خوبی تحت تأثیر قرار می‌دهد.

ما به چیز متفاوتی نیاز داریم. مفاهیم نو در جهان اسلام. احساس می‌کنم پیام‌های زیادی وجود دارد که به هیچ وجه، تقلید کورکورانه از مفاهیم غربی نیست.

همه ما در وجودمان خلوص و پاکی داریم. این مسأله با عشق بسیاری از مردم به پیامبر‌شان ثابت می‌شود، آن‌ها شادند و از آهنگ‌هایی لذّت می‌برند که با رقص‌های مبتذل و لذایذ زودگذر میانه‌ای ندارد.

منبع : شاهوار دات نت

در مسابقه شرکت کنید و جایزه بگیرید!

وب سایت سامی یوسف ، با رنگی روشن متمایل به خاکستری و بسیار شکیل و حرفه‌ای طراحی شده است.

عکس او با هدفونی در گوش و پیراهن نارنجی، گرافیک صفحه را زیبا‌تر جلوه می‌دهد.

در صفحه اصلی، آگهی اجراهای زنده‌ سامی یوسف در اردن، سوریه و ایالات متحده گذشته شده که با کلیک بر روی هر یک، می‌توان اطلاعات بیشتری در باره آن کنسرت به دست آورد.

در بخش دیگری از صفحه اصلی، باکس‌های مرتبط با مصاحبه‌های مطبوعاتی، ویدیو کلیپ‌های جدید، آلبوم‌های او و باکس چت زنده قرار گرفته‌اند. اخبار آرشیو، رخداد، کاور آلبوم‌ها، بیوگرافی، مصاحبه‌های مطبوعاتی و تلویزیونی و حتی متون ترانه‌ها و خرید اینترنتی آلبوم‌های او در این وب سایت قابل دسترسی‌اند.

البته برای شنیدن آهنگ‌های او و دیدن ویدیو کلیپ‌هایش نمی‌توان از وب سایت‌اش کمک گرفت. هر چند در این وب سایت، بخشی به نام دانلود ویدیو کلیپ وجود دارد، اما حداقل فعلاً این امکان وجود ندارد و هنگام دانلود صفحه، خطا می‌دهد

منبع : « برگرفته از مطالب تبیان و دیگر سایتهای اینترنتی »

درباره حامد صفا

مدیر شاهوار دات نت - سابقه فعالیت 12 ساله در #شاهوار از سال 1383 تاکنون / نویسنده «ماهنامه وب» / علاقه مند به آی‌تی و اشتراک گذاری تجربیات / علاقه‌مند به عکاسی و الکترونیک و برق صنعتی / در حال حاضر: آموزگار پایه پنجم ابتدایی دبستان شاهد - که سعی کردم هرچه بیشتر از فناوری و تکنولوژی در کلاس‌ برای دانش‌آموزانم استفاده کنم ;)

همچنین ببینید :

لذت گوش دادن به صداهای طبیعت در هنگام کار با رایانه

چه تفاوتی میان موسیقی‌های طبیعی و موسیقی‌های ساخت بشر وجود دارد ؟ نکته جالب توجه …

۲۳ نظر

 1. خوب بود چند تا از اهنگاشو واسه دانلود میذاشتی .
  به هر حال اطلاعات جامع و کاملی بود ممنونم .

 2. تا وقتی آهنگاش رو گوش ندی و یه چند وقتی هم از خوانندگیش نگذره، نمی شه نظری داد … از کجا معلوم اینم مثل اونای دیگه به اسم اسلام اهداف پلیدی رو در پیش نگیره .
  ولی اگر حرفاش راست باشه و تا آخر در همین راه بمونه ، یقینا افتخاری بزرگ برای جهان اسلام خواهد بود، آرزوی قلبی من هم همینه.

 3. اصلا تا حالا شما آهنگهاش رو گوش دادی که این طور نظر می دی ؟

  اگه خواستی می تونی بیای از کافی نت خودمون آلبومشو تهیه کنی

 4. تمامی آهنگهایی که سامی در دو آلبوم خود منتشر کرده در سایت زیر قابل شنیدن هستند:

  http://www.00397.com

 5. شما نظر من رو کامل بخونید بعد اعتراض کنید گفتم برای نظر دادن باید آهنگها رو گوش داد و کمی هم برای تثبیت شخصیت خواننده صبر کرد ، چون شخصیت برخی افراد هر چند که به اونها نزدیک باشی حتی بعد از نه سال هم آشکار نمی شه.
  در آخر هم گفتم که :
  « اگر حرفاش راست باشه و تا آخر در همین راه بمونه ، یقینا افتخاری بزرگ برای جهان اسلام خواهد بود، آرزوی قلبی من هم همینه. »
  اگر منظورم رو بد جور مطرح کردم عذر خواهی می کنم.

 6. علی اکبر دیانتی خواه

  خوب بود اطلاعاتش جالب بود کاش میشد دانلود هم کرد بهر حال خسته نباشید

 7. خیلی سایت خوبی است ولی اگر میشود در مورد خوانندهای ایرانی بیشتر مطلب بنویسید

 8. خیلی سایت جالبی بود واطلاعات کاملی رو درباره ی سامی یوسف داشت.متشکرم.

 9. با سلام و عرض خسته نباشید.
  از مطالب خوبتان راجع به سامی یوسف متشکرم.

 10. با سلام مجدد.به علا قه مندان اهنگهای سامی یوسف پیشنهاد می کنم برای خرید تلفنی کا ملترین سی دی سامی شامل mp3آهنگها، کلیپهای تصویری،آلبوم عکس و….با قیمت ۲۰۰۰تو مان با شماره تلفن۰۲۵۱۲۸۵۰۳۵۶(مرکز کتاب شیعه) تماس حاصل کنند.متشکرم

 11. برای خرید اینترنتی این سی دی نیز می توانید به سایتwww.shiabookcenter.comمراجعه کنید.

 12. با سلام لطفا” با هنرمند در عرصه موسیقی جوان معنوی که با آثارش

  انقلابی در درون ایجاد کرده بنام سامی یوسف دعوت به عمل آورید از ط

  از طریق سایت در سال پیامبر اعظم بزرگترین کنسرت خود را در وطن

  اجدادی خود یعنی ایران اسلامی اجرا کند.

  با تشکر

 13. اهنگهای خوبی است چنتا از انها را برای من ایمیل کنید متشکرم

 14. من هیچ کدون از این آهنگارو نتونستم دانلود کنم .
  مشکل از جانب شماست یا از …………….
  راهنمایی کنید.
  ممنون موفق باشید

 15. salam khobe vali mishe tarigheye donlod kardan ro yad bedid

 16. mohammadخیلی علیه واقعاً معرکه است مقداری ازآهنگهای سامی را برای دانلود بگذارید من درشرکت برای تمامی مراجعین خود هر روز پخشش می کنم

 17. سامی یوسف یه جوان موفق در اسلام و آوازهای اسلامی است

 18. خیلی خوبه حرف نداره

 19. سلام از اطلاعاتی که دادید متشکرم البته من در سایتهای دیگه هم راجع به ایشون تحقیق کردم خوبه بدونید که یک مقاله با عنوان حقیقت موسیقی در دین مبین اسلام هم در سایت فارسی سامی یوسف برای استفاده گنجونده شده . سایت فارسی سامی کامل و خوبه . فقط من یک سوال دارم که نمی دونم کجا دنبال جوابش بگردم ، می خواستم بپرسم که چرا اسم و فامیل سامی یوسف عربیه درحالیکه او ایرانیه و اصالتاً آذری آیا این فامیل واقعیشه ؟؟؟ کاش یکی اینو ازش می پرسید . متشکرم